1psikolojik danışma - öneriler sayfasına her hangi bir yerineGözünüz gibi baktığınız yavrunuz büyüyor. Ona bağımsızlığını, tek başına bir birey olduğunu davranışlarınızla hissettirin. Ona, ayakları üzerinde durabilmesi için fırsatlar verin.

Kimse kurallardan hoşlanmaz; ancak kurallar bizim hayatımızı düzenler… Çocuklar için de koyulan kurallar onların davranışlarını düzenler. Özgürlük alanlarını anlamalarını ve sınırlarını bilmelerini sağlar.

Çocuklar güçlü anne babaya sahip olmak isterler. Çocuğunuzla arkadaş olun; ancak otoritenizi kaybetmeyin.

Çocuklar siz aldıkça daha fazlasını isterler. Çocuğunuza oyuncak alın; ama dünyaları almayın. Unutmayın çocuklar oyuncaklar dengeli alındığı zaman ellerindeki ile mutlu olmayı bilirler; denge sağlanamadığı zaman dünyaları alsanız yine mutlu olmazlar.

Çocuğunuzun olumsuz davranışını vurgulayın ve onu uyarın; ancak olumlu davranışları için övgüyü hak ettiklerini unutmayın.

Çocuğunuzda geliştirmek istediğiniz olumlu davranışı önce sizin davranışlarınızda görmesini sağlayın. Unutmayın davranışlar sözden daha etkilidir ve çocuklar bu dönemde model alarak öğrenirler.

1psikolojik danışma - öneriler sayfasına her hangi bir yerine (2)

Çocuğunuzun akademik gelişimini takip edin; ancak oyun çağında olan çocuğunuzun odak noktasını “ders başarısı” yapmayın.

Çocuğunuzu asla onun yanında başkasına şikayet etmeyin. Onunla gurur duyduğunuzu anlatın. Şikayet etmeniz çocuğunuz olumsuz davranışına devam etmesi için bir davetiyedir.

Koyduğunuz kurallar konusunda çocuğunuzun uygulamaya geçirmesi için her seferinde ikna etmeye çalışmayın. Net ifade ile kuralı yalnızca hatırlatın. İkna etmeye çalışmak, ikna olmama hakkını beraberinde getirir.

Onlar birer küçük insan… Herşeyi karşılıklı konuşarak, onun da fikrini alarak daha kolay çözebilirsiniz.

Aile meclisleri yapın ve çocuğunuza söz hakkı verin. Düşüncesine önem verildiğini görmesi özgüvenini yükseltecektir.

Çocuğunuza karşı anne-baba tutarlılığını her zaman gösterin. Çocuklar açıkları kullanmayı hiç ihmal etmezler.

Çocuğunuzu kimse ile karşılaştırmayın. Bizler gibi onlar da kıyaslanmaktan hoşlanmaz ve aşağılık duygusu geliştirirler.

Onlara verdiğiniz sözleri tutun, tutamayacağınız sözleri vermeyin. Size duydukları güveni sarsmayın.

Çocuk yetiştirmek ince bir çizgi üzerinde yürümeye benzer. Bu yürüyüşten alınan keyfi de başka hiçbir şey vermez. Keyfini çıkarmaya bakın!

Betül ŞEN
Psikolojik Danışman

Sosyal medyada paylaş